Cikkek : A Mozart! Debrecenben is hódított |
A Mozart! Debrecenben is hódított
2006.04.11. 22:35
A Rómeó és Júlia sikere után a XVI. Debreceni Tavaszi Fesztivál záróeseményeként 2006. április 1-én és 2-án ismét a Főnix Csarnokban vendégszerepelt a Budapest Operettszínház.
A méltán híres és népszerű Mozart! című musical előadás a budapesti siker után most a debreceni közönséget hódította meg!
Az évente megrendezésre kerülő Debreceni Tavaszi Fesztivál kulturális rendezvénysorozat az idén is színes programokkal várta az érdeklődőket. A repertoárjukban találhatóak könnyű- és komolyzenei koncertek, színházi, opera és musical előadások. Az idei fesztiválon megemlékeztek Mozart születésének 250. évfordulójáról. Ennek kapcsán két előadás erejéig volt látható a Mozart! produkció Debrecenben.
A magyar származású Lévay Szilveszter és Michael Kunze musicalje már a világ számos országában, Hamburgtól Tokióig meghódította a közönséget. Wolfgang Amadeus Mozart életét feldolgozó és bemutató musicalt 2003. március 21-én mutatták be a Budapesti Operettszínházban Kerényi Miklós Gábor rendezésében. A darabot azóta is töretlen sikerrel játszák Budapesten, és a mai napig nagyon népszerű a színházlátogatók körében. Az előadásokra jegyeket vásárolni csak hónapokkal előtte lehet.
Az emberiség művészetét oly bőkezűen gazdagító, zseniális komponista mindössze harmincöt évet élt, és e rövid idő alatt olyan zenei örökséget hagyott hátra, mely a mai napig ugyanolyan fényesen ragyog, mint a XVIII. század utolsó éveiben. Mozart osztrák klasszicista zeneszerző, a bécsi klasszicizmus egyik vezéralakja volt. Európa komolyzenei történetének egyik legismertebb zeneszerzője, aki minden műfajban alkotott a kamarazenétől a szimfóniákon és versenyműveken át egészen az operákig. Ötévesen már zenét írt, és hat éves korában pedig világkörüli turnéra indult. Több mint 600 művet hagyott maga után. Rövid, de tartalmas és eseménydús élete jó alapot szolgált a szerzőknek, hogy egy igazán izgalmas és nagyon mai darabot tudjanak a színpadra állítani.
Szombat este a Főnix csarnok előtt hosszú sorokban várták az emberek, hogy bejussanak a hatalmas sportcsarnokba. Az ajtóban minden vendéget stílszerűen egy Mozart csokoládéval ajándékoztak meg, és a figyelmesebbek a folyosókon is korabeli ruhákba beöltözött embereket fedezhettek fel. A nézők soraiban szinte minden korosztály megtalálható volt, hiszen a decemberi előadást kővetően, ismét sokan kíváncsiak voltak a vendégprodukcióra.
Az előadás némi csúszást követően este fél kilenc előtt kezdődött. A közönség már ez előadás elején belecsöppent a korabeli Salzburgba. Köszönhetően a korhű gyönyörű jelmezeknek, melyek Velich Rita munkáját dicsérik, és a látványos Khell Csörsz által tervezett díszletnek, melyet a színpad adottságaihoz viszonyítva alakították át. A két előadásra egy kibővített tánckarral érkezett a színház, mely még mozgalmasabbá varázsolta a produkciót. A lenyűgöző színpadképet és látványt tovább fokozták a modern fény- és lézertechnikák.
A történetben végigkövethettük Mozart életét, aki sosem találta meg a lelki békéjét. Megismerhettük a lázadó zsenit, aki mindvégig harcban állt a külvilággal, mert egy béklyók nélküli életre vágyott. Megjárhattuk vele a poklot és a mennyországot, megismerhettük azokat az embereket, akik fontos szerepet játszottak tragikusan rövid életében. A színészeknek köszönhetően átélhettünk drámai konfliktusokat és olykor vidám pillanatokat, akik igazi élettel és érzelmekkel töltötték meg az előadást. Mindezt izgalmas és fülbemászó, hamisítatlan musical dallamok vegyítve, élő zenekari kísérettel, Silló István vezénylésével.
A címszerepben Dolhai Attilát láthattuk, akinek ez a szerep hozta meg az országos ismertséget és népszerűséget. Mozart gyermekkori énjét, Amadét a porcelánfiút Rónai András, Colleredo salzburgi hercegérseket Szabó P. Szilveszter, Wolfgang feleségét, Constanze Webert Szinetár Dóra, édesapját Leopold Mozartot Földes Tamás, míg húgát Nannerl Mozartot Janza Kata, Waldstätten bárónőt Náray Erika, Emanuel Schikaneder színházigazgatót pedig Bereczki Zoltán alakította ezen az estén. A vasárnapi előadáson Mészáros Árpád Zsolt volt látható Wolfgang Mozart szerepében.
Az előadás végén a nézők hatalmas tapssal jutalmazták az előadás szereplőit és búcsúztak a Budapesti Operettszínház Társulatától. Ezen az estén mindenki érezhette, hogy a színészek teljes odaadással, beleéléssel játszottak, Nekünk, Értünk, a nézőkért.
A 20. sz. vége felé kialakult Mozart-láz felfedezte a zeneszerző szélsőséges, lázadó személyiségét és jó pár műalkotást eredményezett. Ezek közül kiemelkedik az Amadeus film és színpadi változata, valamint Sylvester Levay Mozart!-ja. Utóbbi új szempontok szerint közelít a hőshöz, Wolfgangot szinte mai fiatalként kezeli, aki képtelen elviselni az atyai uralkodást, a császárvárosi intrikákat, - s miközben így harcban áll a külvilággal, belül sincs békéje, gyermekkori énje a zseniális Amadé minden mozdulatát befolyásolja, s nem engedi szabadon. Izgalmas musicalzene, áradó, slágergyanús dalokkal fűszerezve. Érdekes változatos, nagyon mai, nagyon emberi történet egy fiatalról, aki nem bír, nem akar beleilleszkedni a világ unalmas sémáiba, s akit úgy hívnak: Mozart!
Szereplők:
Wolfgang Mozart - Dolhai Attila, Mészáros Árpád Zsolt Amadé, a porcelánfiú - Rónai András, Visnyei József, Rónai Attila Hieronymus Colloredo salzburgi hercegérsek - Szabó P.Szilveszter, Németh Attila Constanze Weber - Szinetár Dóra, Siménfalvy Ágota Leopold Mozart - Földes Tamás, Pálfalvy Attila Nannerl Mozart - Janza Kata, Bíró Eszter Waldstätten bárónő - Náray Erika, Polyák Lilla Emanuel Schikaneder színházigazgató - Szolnoki Tibor, Bereczki Zoltán Karl Joseph Arco gróf - Dézsy Szabó Gábor, Langer Soma Doktor Messmer - Marik Péter, Jantyik Csaba Cäcilia Weber - Molnár Piroska, Felföldi Anikó Aloysia Weber - Dénes Judit, Josepha Weber - Ullmann Zsuzsa Sophie Weber - Tihanyi Lívia Fridolin-Thorwald - Csuha Lajos Sonnenfeld báró - G .Szabó Sándor Arco szolgája - György Rózsa Sándor, Langer Soma Salieri - Kocsis Tamás Gyermek Nannerl - Czikora Réka, Kántor Kitty, Csifó Dorina, Bognár Eszter Maria-Anna Mozart - Papadimitriu Athina Továbbá: Nagy Bea, Sz. Nagy Ildikó, Dankó Zsolt Közreműködik: A Musical Ensemble, Vezényel Makláry László, Silló István, Gillay András
Alkotók és stáb Zeneszerző: Sylvester Lévay Szöveg és dalszöveg: Michael Kunze Magyar szöveg: Müller Péter Sziámi Díszlet: Khell Csörsz Jelmez: Velich Rita Világítástervező: Somfai Péter Koreográfus: Lőcsei Jenő Zenei vezető: Makláry László Karigazgató: Kéringer László Koreográfus-asszisztens: Kocsis Tamás Rendezőasszisztens: Somogyi Szilárd, Reményi József Játék és táncmester: Rogács László Rendező: Kerényi Miklós Gábor
|